Copy
archetypal.cz - ohlédnutí za rokem 2015 
Zobrazit email v prohlížeči
Ozdobná rytina - lev
Buďte zdrávi, příznivci zajímavé četby a spolku Archetypal.

Pomalu se sešel rok s rokem, a přichází čas na krátké ohlédnutí.

Na následujících řádcích se dozvíte něco málo o tom, co se dělo, co je hotové a co se chystá.

Budete si moci stáhnout naši novou knihu nebo některý z překladů, které jsme za uplynulý rok vydali.

Nezdařené vydání knihy Ishmael

Jestli nás sledujete už delší dobu, určitě jste zaznamenali, že jsme chtěli vydat knihu Daniela Quinna Ishmael. V uplynulém roce se ale ukázalo, že to přinejmenším dalších pět let nepůjde - právě na tak dlouho totiž práva na vydání zakoupilo jedno české nakladatelství. Oslovili jsme je, jestli chtějí náš překlad, a na následné schůzce nám sdělili, že jsou z naší práce nadšení, protože prý je mnohem lepší, než překlad, který jim zhotovil jejich zaměstnanec. Ukázalo se ale, že to byla prázdná slova, protože ačkoli jsme se shodli na smlouvě a dokonce ji na naší straně podepsanou odeslali, už se podepsaná nevrátila, a nakladatelství přestalo komunikovat. Dodnes nevíme, co to mělo znamenat. 
 
Ishmael tedy už je v češtině k dispozici, ale nemáme důvod Vás přesvědčovat k jeho koupi. Ono nakladatelství má nevalnou pověst kvůli vydávání nekvalitních překladů, a náš překlad je stále k dispozici pro všechny členy, kteří by v něm chtěli hledat chyby a navrhovat úpravy.

Papírové vydání onoho nakladatelství ještě nemá snad ani jednu (dohledatelnou) recenzi, takže se dá očekávat, že když to tak půjde dál, nebudou mít důvod práva koupit i na další období, a my tedy budeme mít možnost se podle původního plánu na jejich koupi složit a předvést, jaké ohlasy Ishmael vyvolá, když se na tom trochu zapracuje. 

Aktuální novinka: vánoční dárek pro Vás a Vaše blízké

Harry Potter a Metody Racionality, kniha první

Ať už máte Harryho Pottera rádi, nebo ho naopak nesnášíte, tato kultovní kniha je právě pro Vás. Také byste ji měli nahrát do čteček, tabletů a telefonů všech puberťáků ve svém okolí - těžko si představit, co nabitějšího by mohli číst. 

Někde se něco stalo jinak. Harryho teta vzala za manžela oxfordského profesora a mladý Harry je vzdělaný a velice sebevědomý jedenáctiletý génius, kterému ledacos v kouzelném světě přijde řekněme mírně nedomyšlené, a který kolem sebe v tomto fascinujícím alternativním vesmíru stejnou měrou šíří surreálný chaos i vzdělanou moudrost. Nechce se stát příštím Pánem zla, a světovláda je takové ošklivé slovo, ale kdo rozumný by si troufal tvrdit, že svět nepotřebuje optimalizaci?
 
Kéž by všechna fanfiction (fanouškovské výtvory) byly tak dobrá, jako HPaMR.
 
Autorem je výzkumník umělé inteligence Eliezer Yudkowsky, který využívá zavedený svět J. K. Rowlingové, aby na něm postavil dílo, které se potýká se zásadními tématy, klade až nečekaně hluboké otázky a na mnohé z nich nachází aktuální odpovědi, a přitom stále zůstává lehké a plné humoru. Jeho kniha si po celém světě získala statisíce čtenářů, a inspirovala vznik několika dalších sérií, které se v jeho alternativní realitě odehrávají.
 
Veškerá práva na tento svět a jeho postavy a reálie samozřejmě stále drží paní Rowlingová, která je však dost osvícená na to, aby vydávání fanfiction nějak bránila, pokud se na ní někdo nesnaží vydělávat - ideální příležitost pro Archetypal.

Když se Vám kniha bude líbit, napište nám - ohlasy čtenářů jsou našim překladatelům největší odměnou - a budeme vděční, když se o ni podělíte se svými přáteli, celá série knih bude samozřejmě zcela zdarma. Doporučený hashag: #HPaMR
Stáhnout EPUB do čtečky, tabletu či telefonu
Stáhnout DOCX pro tisk

Připravujeme

Ilustrovaná kniha logických klamů

Pokud se nestane něco nečekaného, dostane se Vám také brzy do ruky překlad https://bookofbadarguments.com/, krátké knihy, ve které najdete popsané a ilustrované nejobvyklejší zavádějící argumenty a chyby. Číst v novinách nebo sledovat zprávy pak už nikdy nebude jako dřív!

Členské příspěvky

Určitě jste si všimli, že nikde nemáme žádné reklamy, necpeme Vám sponzory, a Vaši pozornost dodáváme jen kvalitní výživu. Fungujeme na dobrovolné bázi a nehodláme na tom v dohledné době nic měnit. 
 
V minulém roce jsme upravili stanovy (.doc) a zavedli přidružené členství, které má dva hlavní účely.
 
Prvním účelem je zapojit do přípravy překladů co nejvíc bystrých párů očí - ať už se jedná o vyhledávání materiálů, přes samotný překlad, výběr doprovodných obrázků, až po následné korekce.
 
Členský příspěvek ale také představuje způsob, jak hradit nutné náklady spojené s provozem spolku. Ty jsou dnes tvořeny výhradně platbami za provoz webového serveru a domény, čím více členů však budeme mít, tím větší možnosti se nám otevírají a tím lepší překlady budeme moci přinášet. 
 
Staňte se přidruženým členem - podpoříte tak vznik dalších překladů, které u nás oslovují statisíce lidí, a získáte také přístup do zákulisí. Je k tomu potřeba jen přihlásit se na našem webu pomocí některé z dostupných služeb, a zaplatit příspěvek (alespoň) 200,- Kč za rok na náš transparentní účet. Veškeré potřebné informace najdete na stránce http://archetypal.cz/clenstvi/
 
Pokud už teď přidruženým členem jste, rádi bychom Vás požádali o příspěvek na příští rok.
Stanu se členem

Členská schůze

Datum naší první virtuální členské schůze bude členům oznámeno v nejbližší době.

V uplynulém roce jsme vydali

Izolace
Příčiny vzniku závislostí jsou jiné, než si myslíme
Johann Hari o příčinách těžkých závislostí. Je to opravdu tak, jak nás léta učili? A pokud ano, čím to, že „boj“ proti nim jaksi nefunguje? Existují i jiné pohledy na věc?
Klíčící semínko
Umair Haque: Umění bojovat
Co znamená žít vynikající život? Nechali jsme si namluvit, že neustále na všechny a všechno kálet je to nejlepší, co se dá dělat.
Goya - Duel
Jak nesouhlasit
Dlouhý text spisovatele a filosofa Alaina de Bottona je součástí projektu The Book of Life
Rytina Flammarion
Bla bla bla
Seth Godin krátce o dvou způsobech použití slov – očekávatelném a neočekávatelném. My se samozřejmě soustředíme na ty neočekávatelné.
Rytina obličeje
Jak dělat to, co miluješ & Kdo začne?
Seth Godin bývá označován za marketingového guru, ale jeho vhledy se zdaleka netýkají jen marketingu. Střízlivým tónem se na svém blogu dotýká celé řady společenských témat.
Ouroboros
Alan Kay: Potřebujeme informovanou představivost
Když se učíme tvarovat a posilovat ten divoký, ale úžasný nástroj mezi našima ušima, bez toho, abychom se stali jeho zajatci, stáváme se lepšími lidmi.
Kniha vázaná v kůži
Jeff Noon: Dvířka noci dokořán
Co kdyby lidé měli zabudovanou funkci "vypnout"? Krátká povídka.
Gladiátor v aréně
Tyranova kazatelna - o základních podobách nadvlády
David Graeber popisuje, jak šikanování vytváří morální drama, ve kterém reakce oběti na akt agrese může být při pohledu zpět použita jako opodstatnění původního agresivního skutku.

Archivy minulých ročníků

2014
2013
2012
2011
Děkujeme za Vaši přízeň, pozornost a příspěvky, a budeme se těšit u dalších překladů.
Dostáváte tento email, protože jste se přihlásili k odběru novinek na stránkách http://archetypal.cz 

Copyright © 2015 Archetypal z.s., Všechna práva vyhrazena.Můžete upravit svá nastavení nebo odhlásit odběr

Email Marketing Powered by Mailchimp