Copy
Za knihovny!
Milé knihovnice, knihovníci a všichni příznivci, 

JAK JSME SLÍBILI, TAK JSME UDĚLALI.

V úterý 8. října 2019 jsme přímo do rukou ministra Lubomíra Zaorálka předali naše společné prohlášení, v němž popisujeme silnou podhodnocenost knihovnické práce
. Následně jsme s ním půl hodiny diskutovali o situaci v knihovnách.

Níže vám posíláme komentář ke schůzce, než na něj ale dojde, přijměte prosím velké poděkování za veškerou vaši podporu. Několik dní před naší návštěvou ministerstva se zvedla nejen knihovnická vlna, která nás k dnešnímu dni přenesla přes úctyhodných 3 050 podporovatelů!
 
Zástupci iniciativy s ministrem - Společná fotografie

Za iniciativu Za knihovny! se zúčastnili (abecedně i zleva na fotce): 

Petra Černohlávková z Národní technické knihovny, Jana Grillová, původně z Knihovny AV ČR (dnes již po výpovědi), Monika Horáková z Knihovny Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Kateřina Nekolová z Národní knihovny a Roman Polách, původně z Knihovny města Ostravy (dnes již na Filozofické fakultě Ostravské univerzity).

CO ŘEKL MINISTR
 
Setkání s Lubomírem Zaorálkem proběhlo v sídle Ministerstva kultury na Maltézském náměstí v Praze.

Ministr hned na úvod řekl, že měl ohledně knihoven řadu schůzek a zdůraznil svou podporu knihovnám. V mládí navštěvoval v rodné Ostravě dokonce několik knihoven, zavzpomínal na bývalého knihovníka Jaromíra Nohavicu. Zmínil se také o aktuálních problémech Národní knihovny. „Rozhodnutí nestavět novou budovu Národní knihovny považuji za špatné,“ okomentoval události z roku 2008, kdy tehdejší vláda rozhodla ve prospěch rekonstrukce Klementina.

Ministr projevil potěšení nad zněním předloženého prohlášení a obzvlášť ocenil označení knihoven jako nekomerčních míst, kde se mažou rozdíly mezi lidmi. Své dojmy ze schůzky následně popsal v hojně šířeném komentáři na svém facebookovém profilu.

CO JSME ŘEKLI MY

Za navýšení platů v kultuře jsme vyjádřili poděkování, považujeme ho však za pouhý začátek. Jak bychom přece mohli být spokojeni se situací, kdy na průměrný plat nově dosáhne pouze pět procent všech knihovníků (ti ve 12. platové třídě), a to po 32 letech práce?

Zdůraznili jsme také, že i pokud by od 1. 1. 2020 došlo částečně k navýšení platů, stojí před námi v oblasti kultury další výzvy. Např. otázka, z čeho budou města a obce navýšení platů financovat. Jakákoli nucená snižování počtu knihovníků či omezování služeb knihoven jsou pro nás nepřijatelná. Již dnes víme o knihovnách, jejichž rozpočet na příští rok ponechává zřizovatel (město) v původní výši. Pokud má tedy knihovna dostát zvýšení platů, bude muset škrtat v jiných kapitolách?! Je to velmi nepříjemný signál pro nás všechny.

Na závěr jsme poukázali na problém univerzitních knihoven, které stále zůstávají stranou politického zájmu. Na jejich knihovníky se žádné pohyby v platových tabulkách nevztahují, protože mají vlastní způsob odměňování. Jelikož se však nejedná o agendu ministerstva kultury, nýbrž školství, jednalo se z naší strany spíše o okrajovou poznámku.

Milé podporovatelky, milí podporovatelé naší iniciativy! Děkujeme za veškerou vaši dosavadní přízeň. Pro dnešek se loučíme s odkazem na rozhovor, v němž se Lubomír Zaorálek podivuje, že pracovníci v kultuře ještě nevzali ministerstvo kultury útokem. My se podivujeme též!

Brzy se vám ozveme s dalšími kroky, které je podle nás nyní důležité vykonat.

Krásný podzim a důstojně ohodnocenou práci vám přeje
 

Tým Za knihovny!

info@zaknihovny.cz
www.instagram.com/zaknihovny
www.zaknihovny.cz

Instagram
Web
Za knihovny! 2019

Proč jsem dostal/a tento e-mail? Při vyplňování formuláře pod Prohlášením jste vybral/a, že si přejete dostávat informace o kampani a finanční situaci v knihovnictví.

Nechcete už e-maily dostávat?
Odhlaste se z odběru.
 


This email was sent to <<e-mail:>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Za knihovny! · Počernická 56/513 · Praha 10 108 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp