Copy
Jarmareční Biozpravodaj
Léto je za námi, sklizeň v plném proudu a ekozemědělci si pomalu začínají chystat své výpěstky na pražský Biojarmark. Tak přijďte taky: třeba objevovat nové chutě, nasyslit zásoby na zimu, nakoupit dárky, zatančit si, něčemu novému se přiučit, potkat staré přátele a najít nové...
Biojarmark 2018
A co vás na Biojarmarku vlastně čeká?
Ekozemědělci a výrobci biopotravin, infostánky, besedy, dílničky pro děti, kapely, spousta skvělého jídla... za jeden den se to nedá stihnout, proto bude letošní Biojarmark dvoudenní.
Tradiční prodejní trh bioproduktů a biopotravin můžete navštívit v sobotu 6. října na dvorku Národního zemědělského muzea na Letné.
Už v pátek dopoledne sem ale můžete zajít na dětský program, pro dospělé pořádáme večerní kurz vaření.
Pátek 5. 10. 2018
9-13 hodin: Dílničky o ekologickém zemědělství a biopotravinách
V multifunkčním sále muzea budou připraveny aktivity pro děti jako součást zábavné soutěžní hry Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?, kterou připravuje Ministerstvo zemědělství. Vstup do muzea je zdarma, rodiče a učitelé si navíc na místě můžou nabrat spoustu tematických publikací a výukových materiálů pro své aktivity s dětmi.
17-20 hodin: Kurz vaření z méně tradičních plodin a bioproduktů
Petrželkové krupeto s pomalu taženým vepřovým, salát s červenou pšenicí a kokosem, pohankové palačinky zdobené rakytníkem...
V gastrostudiu Národního zeměděl-ského muzea se budou objevovat a hlavně vařit zapomenuté plodiny. Věnovat se vám
bude šéfkuchař David Wisniowski. Cena: 990 Kč, více zde.
17-20 hodin: Infostánek o méně tradičních plodinách a ekozemědělství
Zajímá vás, co je to čirok, jaký je rozdíl mezi jednozrnkou a dvouzrnkou nebo co všechno se dá uvařit z jáhel? Přijďte za námi na stánek PRO-BIO LIGY a společnosti PROBIO před gastrostudiem. Můžete tu také sledovat, co se právě děje na kurzu vaření, a ptát se na všechno, co vám vrtá hlavou o tématu BIO.
Sobota 6. 10. 2018
9-17 hodin: Biojarmark na dvorku muzea
Stánky plné bioproduktů

Každý si najde to své, a opravdu bude z čeho vybírat! Ovoce a zelenina čerstvá i zpracovaná, džemy, povidla, chutney, vyzrálé hovězí maso, mléčné výrobky z kravského i kozího mléka, ghí, konopné produkty, raw a vegan tyčinky, biodynamická vína...

Street food market
Těšte se na pravé bioobčerstvení: čekají na vás koláče slané i sladké, Moničino tiramisu nebo čerstvé špaldové lívance. Zkrátka nepřijdou ani masožravci: prodejci si pro ně chystají třeba hovězí guláš nebo dršťkovou polévku, a bude se i grilovat! 
Vyhrajte biobestseller
Bude se soutěžit a odměňovat: na tři vylosované, kteří odpovědí na anketní otázky, čekají tři skvělé knihy nakladatelství Smart Press: Nová biokuchařka Hanky Zemanové, BioAbecedář od stejné autorky a Ekozahrady Jaroslava Svobody. Stejné knihy budeme předávat i šťastným výhercům naší fotosoutěže o nejlepšího bio lovce: více zde.
KPZky na Biojarmarku
V infostánku KPZ můžete potkat zkušené koordinátory iniciativ Komunitou podporovaného země-dělství a poradit se, jak najít svoji KPZku. Připravena je výstava fotek „Ze života KPZ“ a také dvě besedy. Více zde.
Infostánky
Na infostáncích PRO-BIO LIGY, Ministerstva zemědělství, České společnosti ornitologické, Kokozy nebo Ekodomova se dozvíte spoustu zajímavostí ze světa ekozemě-dělství, biopotravin, komunitního zahradničení, ptácích v kulturní krajině nebo kompostování...
Swing i folklór
V tančírně vás taneční skupina Swing Busters zasvětí do tajů lindy hopu - swingového tance temných nocí newyorského Harlemu 30. a 40. let. Dávné melodie z Moravy a Slovácka pak opráší dívčí folklórní skupina Lada.
Doprovodné aktivity uvnitř muzea
10:30-13:30: Kurz vaření Biopotraviny v rukou profesionálů
A znovu se bude vařit: tentokrát to bude špaldové rizoto s praženými ořechy a telecí svíčkovou v sous vide, polévka z červené čočky s dvouzrnkou nebo cizrnové kari. Více zde.
13-14 hodin: Vím, od koho mám, co jím
Přednáška s diskuzí a promítáním. Zajímáte se o kvalitu potravin a způsob, jakým vznikají? Chcete, aby vám dodával jídlo z blízka konkrétní zemědělec? Seznamte se s komunitou podporovaným zemědělstvím. Více informací a přihláška zde.
14-15 hodin: Jaká je cesta k potravinám zblízka?
Využijte jedinečnou příležitost potkat se a promluvit se zemědělci, kteří se vydali cestou KPZ.  Jak KPZ v současnosti funguje a kam by mohlo směřovat dále? Je hospodaření zemědělců finančně udržitelné, kdo a jak je podporuje?  Více informací a přihláška zde.
Souběžně s Biojarmarkem bude v prostorách muzea probíhat také akce Ministerstva zemědělství Za tajemstvím potravin aneb víš, co jíš a celý den bude vstup do muzea zdarma.
 
Pražský Biojarmark pořádá PRO-BIO LIGA ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem za finanční podpory Ministerstva zemědělství, hlavního města Prahy a kontrolních organizací KEZ o.p.s. a ABCERT AG.
 
Více o biojarmarku na http://biojarmark.info
Více o bio, EZ a naší organizaci na www.lovime.bio
 
Copyright © 2018 PRO-BIO LIGA, All rights reserved. Tento zpravodaj provozuje PRO-BIO LIGA, pobočný spolek, Sokolovská 50, 186 00 Praha 8. Za podpory Ministerstva zemědělství.