Copy
View this email in your browser
 
Vážení rodiče, prarodiče a přátelé školy,
 
posílám vám Masopustní zpravodaj, ve kterém shrnuji dění v posledních týdnech a výhled na další období. Pro zdraví i odpočinek vám doporučuji masopustní procházku na Zahradní Město, kde můžete v parcích i ulicích narazit na plakáty, které hrají. Můžete si společně s Klubem K2 zazpívat masopustní písničky.
 
 
Pevný online rozvrh 
Řada z vás volala po tom, zda by šlo ustálit plán online hodin na 2.stupni. Přestože jsme to dlouho považovali za těžko řešitelný rébus, nakonec jsme se k tomu odhodlali a od 15. února je pro 2.stupeň připraven nový a neměnný online rozvrh. Najdete ho v záhlaví dokumentu Učíme se doma. Na 1. stupni jsou online hodiny již nějakou dobu ustálené. Rádi bychom zkvalitnili online výuku, a tak jsme připravili nová sjednocená  Pravidla pro online hodiny. Pokud byste měli s něčím v pravidlech problém, prosím ozvěte se mi. 
 
Nový učitel občanské výchovy
Od 2. pololetí přebral výuku občanské výchovy na 2. stupni náš nový kolega Daniel Dvořák. Do výuky budou přizváni externí odborníci, kteří představí úvod do tématu. Výuka bude vedena formou zážitkové pedagogiky, při které žáci svůj postoj a prožitek z probíraného tématu (předsudky, ekologie, společenské hodnoty, fake news apod.) vyjádří formou komiksu či animovaného filmu. 
 
Osobní konzultace ve škole
Všichni žáci mají možnost individuálních konzultací s vyučujícím dle potřeby. Pokud máte pocit, že vaše dítě potřebuje osobní konzultaci ve škole, obraťte se na vyučujícího předmětu nebo třídního učitele. Není problém konzultaci ve škole domluvit. 
 
Překvapení pro žáky 3. - 5. ročníků 
Pro naše nejmladší distančně vzdělávané žáky jsme ve spolupráci s BR divadlem na středu 24.2. od 10 hod. připravili online překvapení k posílení motivace pro zvládání distanční výuky. 
 
Nabídka psychické podpory pro komunitu naší školy - kurz práce s emocemi s využitím všímavosti vytvořený původně pro Google
Získali jsme jedinečnou možnost nabídnout on-line kurz zahrnující 6 x 2 hodiny prezenčně online + 28 dní podpory prostřednictvím mailů s instrukcemi, nahrávkami atd. Kurz Hledej v sobě byl původně vytvořen ve spolupráci se světovými neurovědci pro zaměstnance Googlu s využitím technik všímavosti (mindfulness). Cílem bylo podpořit zvládání emocí, stres, zlepšit komunikaci, schopnost inspirovat druhé. Kurz se stal nesmírně oblíbeným a prošlo jím přes 100 000 lidí z celého světa. Díky Ireně Swiecicki, která je certifikovanou lektorkou (v ČR jsou jen dvě), vám jej můžeme nabídnout. Žádáme certifikační agenturu v USA o snížení ceny (cena je pro ČR a obdobné regiony daná na 120 000 Kč). Věříme, že se jednání podaří a že ho budeme moci nabídnout za přijatelnou cenu. Kurz bude pouze pro naše učitele a rodiče našich žáků. Pokud máte zájem, ozvěte se na email hospodarka@zsbrigadniku.cz a do předmětu dejte Hledej v sobě. Pro zájemce zorganizujeme nejprve online informační setkání s lektorkou, kde se dozvíte více. 
 
Využijte konzultace se školním psychologem
Pokud se dostáváte na pokraj svých duševních možností, např. z důvodu přetížení v souvislosti s kumulací pracovních povinností a distančního vzdělávání svých dětí, neváhejte a konzultujte s naším školním psychologem. Konzultace je možná jak osobně ve škole, tak online, a to bezplatně. Nabídka platí pro žáky i jejich rodiče. Kontakt: Przemyslaw Swiecicki, školní psycholog, p.swiecicki@paramita.cz, 777093321.
 
Obědy ve školní jídelně a jídlo do vlastních nádob
Před časem jsem iniciovala jednání s vedoucí naší školní jídelny paní Nekolovou, panem Schellongem a také manažerem kvality panem Faltysem o zlepšení kvality a pestrosti školních obědů. Pan Faltys je pětihvězdičkový kuchař, který pomáhá školním jídelnám na Praze 10 a jeho aktivní zapojení je znát. Domluvili jsme se na tom, že naše škola ocení kromě české klasiky větší rozmanitost jídel, více zeleniny a více bezmasých jídel, jejichž nabídka byla omezena tím, že se vaří jen jedno jídlo. Musím potvrdit, že jsem v posledních dvou týdnech zaznamenala v tomto směru velké zlepšení. Máme více salátů i více zeleninových jídel. Všechny nás ale trápí ekologická zátěž spojená s vydáváním obědů do krabiček, a proto jsem požádala pana ředitele Vrtišku o prověření možností výdeje. Pan Vrtiška už přes týden usilovně vyjednává s příslušnými úřady o povolení vydávání obědů do vlastních přinesených nádob. O výsledku vás budeme informovat. 
 
Nevypusť duši
Pro žáky 8. a 9. ročníku byl začátkem února realizován program o prevenci duševního zdraví Jak zvládat online školu a nevypustit duši, který vedli externisté
 
Regionální centrum Elixír 
Ve středu 24. února 2021 otevírá MČ Praha 10 na naší škole regionální centrum kolegiální podpory Elixír. Centrum povede paní učitelka Vendula Hráčková, podpoří ji  pan učitel Václav Fiala. Centrum je určeno pro učitelky a učitele MŠ, 1. a 2. st. ZŠ, gymnázií a SŠ a nabídne pravidelná setkávání a spolupráci pedagogů na Praze 10 v oblasti přírodních věd, zejména fyziky a digitálních technologií, s bohatým programem sdílení příkladů dobré praxe. Setkání budou probíhat pravidelně jednou měsíčně.
 
Česká pošta pro tebe - dopis o zkušenosti s pandemií - soutěž 
Připojujeme se s výzvou k účasti v národním kole Mezinárodní soutěže v psaní dopisů Světové poštovní unie, kterou vyhlásila Česká pošta. Na vítěze soutěže, který se nejlépe zhostí tématu Napiš členovi své rodiny dopis o svých zkušenostech s pandemií Covid-19, čeká zbrusu nový tablet a ani další místa nezůstanou neodměněna. Pravidla soutěže najdete na www.vyhrajsdopisem.cz
 
Sanace družinového dvorku 
Někteří rodiče se ozývají s tím, že jim vadí nevyhovující povrch na prvním dvorku, který využívají naše nejmenší děti. Uvažujeme o možnostech grantů či finanční sbírky na položení umělého povrchu. Pokud byste mohli či chtěli pomoci, ozvěte se prosím paní Šimkové, která bude akci koordinovat (simkova.irena@seznam.cz).
 
Školní zahrada
Možná jste si všimli, že jsme se začali pravidelně starat o zahradu a pozemky v okolí školy, které spravuje Městská část Praha 10 a nejsou v nájmu školy. S povolením odboru životního prostředí jsme nechali pokácet několik uschlých stromů a bezcenné dřeviny, které stínily okna školy. Na třetím dvorku bychom na vyčištěných místech po odstraněných keřích chtěli vybudovat pro žáky i učitele sezení z palet. Pokud byste měli možnost věnovat škole palety, ozvěte se prosím panu zástupci Jansovi nebo do kanceláře školy. 
 
Zlepšeme okolí školy
MČ Praha 10 nás upozornila na možnost, jak můžeme nahlašovat nepořádek v okolí naší školy. Nejjednodušší způsob je nainstalovat si aplikaci Zlepšeme Česko. Jak ji využívat, je uvedeno v tomto videu. Stačí pak jen vyfotit a nahlásit přes mobil závadu nebo nepořádek a podnět přijde přímo panu Kaštovskému z odboru životního prostředí k řešení. Zlepšeme Česko je součástí Mobilního rozhlasu a ZmapujTo.

Sleva na letní příměstský tábor Věda nás baví
Náš dlouholetý partner odpoledních kroužků Věda nás baví vám nabízí možnost využití letních příměstských táborů. Vybírat můžete z nabídky populárních vědeckých, kreativních a sportovních táborů. Nyní můžete využít navíc slevu 100 Kč na každou registraci. Stačí při registraci použít kód LETO2021. Akce je platná do 28.2. 2021.

Ať už vyrazíte na běžky do Jiráskovy aleje, bobovat do Malešic, projít se na Zahraďák za masopustní muzikou, nebo si doma uvaříte něco dobrého, udržte si optimismus, naději a dobrou náladu. 

Přeji vašim rodinám zdraví a duševní pohodu,

Karin Marques
ředitelka školy
 
Copyright © 2021 ZŠ Solidarita, All rights reserved.


Chcete změnit, jak vám tyto e-maily zasíláme?
Můžete změnit vaše nastavení nebo se odhlásit z odběru.

Email Marketing Powered by Mailchimp