Copy

Bu eposta size Denge ve Denetleme Ağı tarafından gönderilmiştir.

Bu epostayı düzgün görüntüleyemiyorsanız
buraya tıklayın


 


Gündem Anayasa, Mevzu Denge Denetleme
Değişiklik Kanunu değerlendirme raporumuz yayında

 

Değerli takipçimiz, 

Denge ve Denetleme Ağı olarak, yeni anayasa tartışmalarının gündemde olduğu 2011 yılında bir araya geldik. Ve o günden bu yana, anayasa üzerine söz söylemeyi hiç bırakmadık. Çünkü, güçlü denge denetlemenin, en önce anayasada kurulduğunu biliyoruz. Bir ülkede demokrasinin, refahın, barışın ve adaletin mümkün olabilmesi için, denge denetleme sisteminin, o ülkenin anayasasına damga vurması gerektiğini de biliyoruz. 

Bu bilinçle söylediğimiz her söz, son beş yıl içinde yüzbinlerce kişiye ulaştı; zamanla medya, gündemi denge denetleme üzerinden tartışmaya başladı; kamuoyu bu kavramı daha çok merak etti, daha çok araştırdı ve dillendirdi. Ağ olarak, bu noktaya gelinmesinde sahip olduğumuz rol ve sorumluluğun farkındayız. İşte bu farkındalıkla, 2/1504 esas numaralı Anayasa Değişiklik Kanunu üzerine bir değerlendirme raporu hazırladık. Aşağıda, kapsamlı halini paylaştığımız raporumuzun özetine, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Bu değerlendirme ile, Anayasada yapılan değişikliklerin, denge ve denetleme sistemi temel ilkelerini ne ölçüde karşıladığı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu sayede, konunun, günlük siyasi tartışmaların penceresinden değil, denge denetleme sistemi perspektifinden konuşulmasına  katkı sunmayı hedefledik. Çünkü farklı siyasi görüşlerden ve toplumsal kesimlerden gelen Ağ üyeleri olarak, denge ve denetleme sisteminin bu kısır döngüye feda edilemeyecek kadar değerli olduğunu düşünüyoruz. 

Değerlendirme raporumuzun gündeme yeni bir ufuk ve bakış açısı kazandırması umuduyla, 

Denge ve Denetleme Ağı

Değerlendirme raporumuzun tümüne ulaşın
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
birarada.org
birarada.org

Türkiye’de katılımcı ve çoğulcu demokrasinin güçlenmesi için mücadele eden bir hareketiz. Özgürlük, eşitlik, istikrar, adalet, refah ve barışın garanti altına alınması için güçlü bir denge ve denetlemenin şart olduğunu düşünüyoruz.

Ağımız, daha güçlü bir demokrasi hedefiyle çalışmak isteyen vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından oluşturulmuştur. Hepimiz farklı yaklaşımlara sahibiz, farklı siyasi partileri destekliyoruz ancak çalışmalarımızda daima demokrasinin tarafındayız.

Bu e-posta tarafınıza Denge ve Denetleme Ağı tarafından oluşturulan üye veri tabanına kayıtlı olduğunuz için gönderilmiştir. 

bu listeden çıkmak için tıklayın  bilgilerinizi güncellemek için tıklayın 

Denge ve Denetleme Ağı  gönderimlerinin tarafınıza sorunsuz ulaşmasını istiyorsanız lütfen dengevedenetlemeagi@birarada.org adresini güvenli kullanıcılar listesine ekleyin.

Creative Commons Lisansı
Bu içerik Creative Commons Alıntı 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.