Copy

únor 2015
Novinky pro Občany 2.0

Rekonstrukce státu:

První rok nové vlády - jak si vedla v boji proti korupci?

 
Koaliční strany měly prosazení protikorupčních zákonů v legislativním plánu na rok 2014. Jak to vypadá na začátku roku 2015? 

Přečtete si hodnocení, jak koaliční strany pracovaly na zákonech Rekonstrukce státu.

PS: Tento týden se nám povedlo přesvědčit Andreje Babiše, aby jeho ministerstvo začalo prosazovat úpravu dosazování do dozorčích rad.
Podívejte se na reportáž.

Povedlo se:

Jeseníky: vedoucí Správy CHKO byla dočasně odvolána


Občanům 2.0 v Jeseníkách, kterým dlouhodobě pomáháme, se povedlo dosáhnout dočasného odvolání vedoucí Správy CHKO Jeseníky, která od svého nástupu do funkce nápadně často povolovala výjimky pro developerské projekty.

Podívejte se na reportáž o místních strážcích přírody a jednom developerovi.

Povedlo se:

Občané 2.0 lobbovali za ohroženou půdu


Minulý týden sněmovnou málem prošel návrh, který by podstatně zjednodušoval zastavění zemědělské půdy. Pár aktivních občanů sestavilo na poslední chvíli elektronickou petici a napsali poslancům, aby ohrožující návrh nepřijali. 

Poslanci nakonec přijali alternativní návrh, který zachovává ochranu půdy.

Případ:

Náchod: kam s auty?Náchodští aktivní občané se snaží přemluvit radnici, aby řešila dopravní situaci ve městě restrukturalizací dopravy, místo budováním nákladného obchvatu. 

Přečtěte si, jak se jim daří měnit Náchod na příjemné místo k životu.

Vydali jsme novou příručku

Víte, jak se zapojit do zasedání zastupitelstva? Jak napsat petici? Či jak uspořádat veřejné shromáždění. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak tyto tři právní nástroje využít v praxi.
 
Minulý týden pořádala naše partnerská advokátní kancelář Šikola a partneři seminář pro instituce z vědy a výzkumu o tom, jak správně využívat výjimky z režimu zákona o veřejných zakázkách. Seminář se konal v inovačním parku INMEC, kde spolupracujeme s místními firmami.
Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt Podporou aktivního občanství k ochraně životního prostředí. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.


www.frankbold.org
info@frankbold.org