Copy

prosinec 2014 
Rádce 2.0

Radíme:

Jak se chovat ve zvláště chráněných územích

Každý typ chráněného území má svá specifická pravidla, která bychom měli znát, když chceme území navštívit. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších zásad, které si snadno zapamatujete.

Přečtěte si, jaká pravidla platí v chráněných územích a kde je najdete.

Jak napsat:

Podnět k provedení přezkumného řízení

Zjistili jste, že se ve vašem okolí rozhodl úřad o záměru, který z nějakého důvodu neměl být schválen a nemůžete již do řízení zasáhnout jako jeho účastník?

Stáhněte si náš vzor a podejte podnět k provedení přezkumného řízení.

Obrátili se na nás:

3 nejzajímavější dotazy

Mám právo na poskytnutí informace ze spisu?
Ano, na informace ze spisu máte právo. Úřad musí po začernění utajovaných údajů poskytnout žadateli o informace i takové informace, které se nacházejí ve správním spisu i přes to, že žadatel není účastníkem daného řízení. Pokud vám byly informace odmítnuty, podejte odvolání.

Může soused volně skladovat uhlí?
K prodeji a skladování uhlí potřebuje podnikatel kromě živnostenského oprávnění také územní rozhodnutí a pravděpodobně i povolení k vypouštění odpadních vod. Zákonnost postupu může prošetřit obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo Česká inspekce životního prostředí.

Jak se bránit pyrotechnice blízko lesa?
Můžete podat podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností, ten může uložit pokutu za rušení klidu v lese a za odhazování hořících předmětů do vzdálenosti 50 metrů od lesa. Kromě toho můžete podat prevenční nebo sousedskou žalobu k okresnímu soudu.

Víte, že:

Kácení v zahradách má nové podmínky

Do 31. října 2014 bylo možné kácet dřeviny v zahradách bez omezení. Nyní Ministerstvo přijalo novelu, podle které je možné v zahradách kácet bez omezení pouze ovocné stromy. Ke kácení ostatních druhů stromů s obvodem kmene větším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů bude potřeba povolení.

Program švýcarsko-české spolupráce podporuje sub-projekt Podporou aktivního občanství k ochraně životního prostředí. Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.


www.frankbold.org
info@frankbold.org