Copy
כלים | גוף לעבודה כוראוגרפית 
View this email in your browser
שלום לכל מכותבותינו וידידותינו,
חודש אפריל 2019 בכלים פרוש לפניכן.ם:
עם סיום פסטיבל 'ארנבת מרץ' 2019
צילום: יאיר מיוחס מתוך עבודתו של אסף אהרונסון 'חדווה, חלק ראשון' שהציגה בבכורה בפסטיבל
 
אנו מודות לכל המשתתפים\ות בפסטיבל 'ארנבת מרץ' החגיגי שהסתיים לפני ימים ספורים. הפסטיבל עוד מהדהד חזק בלב שלנו בשל התובנות והלמידה המרובה שהיתה בו ובעיקר בשל מגוון הגופים המשתתפים: המקצועיים והלא רקדנים ומשתתפים/ות בעלי היכולות השונות שהפכו את המגבלות והתשוקות לאמנות, אמנות חיים.
אנחנו מודות לעירית בת-ים שנותנת בית לכל המתרחש בכלים.
ענת דניאלי, יאיר ורדי וצוות כלים
מרכז כלים בשיתוף פעולה חדש עם מרכז PimOff, מילאנו

מרכז כלים שמח להכריז על שיתוף פעולה חדש עם מרכז PimOff שבמילאנו, איטליה. במסגרת שיתוף הפעולה מרכז כלים יארח לתקופת יצירה את אחד מהאמנים שייבחרו להשתתף בפרויקט הרזידנסי של PimOff.

קישור לקול קורא של מרכז PimOff עם הפרטים המלאים 
כאן

אתר: www.pimoff.it

קבוצת קריאה ליוצרים/ות עם רן בראון

צילום: מתוך כריכת הספר 'מחול פורק עול' מאת רמזי ברט

בחודש האחרון אנחנו קוראים את ספרו של רמזי ברט "מחול פורק עול". ברט מציע לחשוב על המחול העכשווי כעל מרחב אסתטי עם פוטנציאל לדמיין וליצור תרבות חדשה ודרכים חדשות לחשוב ולחיות. בכל מפגש אנחנו מנסים להבין איך ההצעה הכמעט-יומרנית הזו מיתרגמת למעשים. במפגש האחרון קראנו פרק שעוסק בצורה המכוננת של המחול המודרני – יצירת הסולו. הפרק הזה בוחן את היחסים שרקדן הסולו מפתח עם הצופים, באמצעות דיון בעבודות של קסבייה לה רואה, לה ריבוט ואן תרזה דה קירסמאקר. למען האמת, לא כולנו הסכמנו עם ברט ביחס לניתוח של היצירות הללו, אבל יצאנו מעודדים מהדיון שהעלה את האפשרות שגם בעת ביצוע סולו, אנחנו בעצם לא לבד.

הקבוצה מיועדת ליוצרים, לחוקרים ולכותבים המבקשים לערוך קריאה משותפת בטקסטים אודות מחול עכשווי כנקודת מוצא למחשבה על עשייתם. ניתן להצטרף לשני המפגשים האחרונים לסימסטר זה:
ימי שני 15 + 29 אפריל >> בשעות 19:00-21:00
לפרטים נוספים והרשמה: kelimgraphy@gmail.com

בקרוב: קול קורא למחזור השני של התכנית הדו שנתית החדשה לכוריאוגרפיה

צילום: יאיר מיוחס. מתוך עבודתה של עדי ויצמן שהציגה בערב 'ביכורים' של התכנית לכוריאוגרפיה בכלים, כחלק מפסטיבל 'ארנבת מרץ' 2019

באוקטובר 2019 יפתח מחזור שני של התכנית הדו שנתית החדשה לכוריאוגרפיה בניהולה של שרון צוקרמן ויזר. בתחילת חודש מאי נפרסם קול קורא עם כל הפרטים לקראת ההרשמה ותהליך הקבלה.

תהיו בקשר!

נון טרופו + א.ו.ס.ל.ו בפסח | הזירה הבינתחומית בכלים

נון טרופו- מופע לילדים

נון טרופו הוא מופע לילדים במזג סוער. בתוך הסערה העולם איננו כה חד משמעי. בתוך השלג הכול מיטשטש וניגודים יכולים להתקיים זה לצד זה. אנו לומדים דרך ניסיון והאפשרות לטעות, להיות בין קטבים. אנו מנצלים את הסופה, את מזג האוויר המשתנה, בכדי לייצר היפוכים והמצאות, בכדי להתבונן ולזוז, בכדי להיקסם, בכדי לאפשר מצבי רוח.

מופע לילדים+הורים מומלץ מגיל 6

בימוי וכתיבה: גיא גוטמן | חלל וקונספט: גבי קריכלי כוריאוגרפית שותפה: תמי לבוביץ | משתתפים: טל אדלר, אור אשכנזי, תמי לבוביץ, תמר קיש
 

22.4 יום שני בשעה 17:00 | כרטיסים כאן

23.4 יום שלישי בשעה 12:00 | כרטיסים כאן | בשעה 17:00 | כרטיסים כאן

24.4 יום רביעי בשעה 17:00 | כרטיסים  כאן

 

א.ו.ס.ל.ו

א.ו.ס.ל.ו היא עבודת מחול היסטורית בשלג ובסופה.
כרוניקות, תנועות ורעשים, העוסקים בנרטיב הפוליטי ובהיסטוריה הישראלית פלסטינית באופן קונקרטי מאוד ומופשט להחריד. הפרטיטורה של המופע עוקבת אחר המיתולוגיה של הסכמי אוסלו, של תהליך השלום והסכסוך על שלל אינסוף התאריכים, הדמויות והצללים. לצד הנרטיב הפוליטי, מורכבת כוראוגרפיה עמוסה ברגעים, ציטוטים, חזרות, אירועים תנועתיים קטנים וגדולים. ריקוד-עם של הזמן שחולף, של הזדמנויות אבודות, של פוטנציאל לתנועה.

בימוי וכתיבה: גיא גוטמן | חלל וקונספט: גבי קריכלי | כוריאוגרפית שותפה: תמי לבוביץ | משתתפים: טל אדלר, אור אשכנזי, תמי לבוביץ, תמר קיש

 

22.4 יום שני בשעה 21:00 | כרטיסים כאן

24.4 יום רביעי בשעה 21:00 | כרטיסים כאן

מה הקשר בין צייר, פסיכואנליטיקאי ורב

הציור "מסתורין ומלנכוליה של רחוב" מאת ג'ורג'ו דה קיריקו

טקסט מאת יעל ונציה לכבוד אירוע ציון עשור למרכז כלים

מה הקשר בין אבי התנועה המטאפיזית בציור - הצייר ג'ורג'יו דה קיריקו, אבי הפסיכואנליזה - זיגמונד פרויד והרב יצחק נפחא. מה הקשר בין הציור של דה קיריקו "מסתורין ומלנכוליה של רחוב" לבין האלביתי, הנקרא גם המאוים, uncanny, unheimlich שטבע פרויד והאימרה של יצחק נפחא - אין הברכה מצויה, אלא בסמוי מן העין. ומעל הכל מה הקשר בין כל אלו למרכז כלים ולעניננו היום.

בתחילת המאה הקודמת בשנת 1909 יצר הצייר ג'ורג'יו דה קיריקו ציור בשם - "מיסתורין ומלנכוליה של רחוב". הוא אמנם לא צייר את מתחם 'כלים' אבל יש משהו בעבודה הזו שתמיד מזכיר לי את הרחבה של כלים. מרחב צרוב שמש מוקף במבנים נמוכים, רפטטיבים ואחידים בצורתם, המקיפים רחבה ארוכה ומלבנית בעלת פרופורציה מוזרה ומתארים עולם אניגמטי: שבו המבנה והאדם מוצגים כמנוכרים, כמו מופקעים מסביבתם הטבעית. עולם מוכר וזר בעת ובעונה אחת, יומיומי, מיסתורי ודרוך באופן מטריד.

עשר שנים מאוחר יותר, בשנת 1919 מפרסם פרויד את האלביתי - מסה בה הוא מתייחס למצב ביניים כמו זה שמצאנו בציור של דה קיריקו. מצב שבו מחלחלת תחושה של זרות מאיימת אל תוך המרחב הביתי והמוכר. תחושת האלביתי תתעורר לחיים במתח המתקיים בין שני הכוחות הנפשיים, הקיומיים, המנוגדים של הביתי והזר. הפיכת דבר מה לאלביתי טמונה אם כן, בהיותו מוכר מחד גיסא אולם בו בעת גם חדש וזר.

תשעים שנה לאחר שפרויד כותב ומבסס את האלביתי כמושג מרכזי בתרבות המערב, מתפרצת כלים בלשון נקבה לחיינו, ומציעה תנועה הפוכה בדיוק לזו שמציע פרויד המתקיימת על פני אותו רצף, תנועה שתבקש אף היא להתיחס להתכה זו, שבין המוכר למאוים, אלא שבעוד שפרויד מציע את ערעור המוכר והביתי על -ידי התפרצות הזר לתוכו, הרי שבעולם של כלים יקרה הדבר ההפוך כשהקוטב הביתי הנעים והאינטימי יתפרץ ביתר שאת אל תוך זה המנוכר.


כלים היא ביוטופ מיוחד, תחושה מטרידה של זרות וניכור תופיע ברגע שנסיע את שער הברזל הכבד ונכנס אל תוך מתחם צבאי, רחבת מסדרים, אור שמש חזק, חזק מידי, חלונות קטנים, קטנים מידי, ודלתות ברזל גדולות וכבדות. מה שיקרה לנו ברגע שנפתח את דלת הברזל החורקת של הסטודיו יגדיר בדיוק את התנועה ההפוכה לתנועת האלביתי החמקמקה. כשנפתח את הדלת יתפרץ אל ליבנו מרחב מדויק וקסום, שדוחק לשוליים את רחבת המסדרים הצבאית  ומזכיר לנו בנדיבות בכל רגע שיש מקום לגוף, שיש מקום לתנועה חופשית, שיש מקום ליצירה, שיש מקום למופע, שמעתה והלאה כל צילומי המחול החדש יופיעו על רקע של קיר חום עם פסים וגם שמסביב לשולחן הפורמיקה הירוק זה שנמצא על רחבת הבטון בקצה הלינולאום -יש מקום לאנשים, לשיח ולתקווה.

ואולי זה הזמן לחזור אל הרב יצחק נפחא שלפני כ 1500 שנים כבר ידע לאמר - שאין הברכה מצויה אלא בדבר הסמוי מן העין לפי שאין הברכה מצויה לא בדבר השקול, ולא בדבר המדוד ולא בדבר המנוי, אלא בדבר הסמוי מן העין.

(בבא מציעא מב ע"א)

מרכז כלים לכוריאוגרפיה
רח' יצחק נפחא 2 (פינת הקוממיות), בת ים
טלפון: 03-9391069
פשוט מאוד להגיע לכלים > קישור למפה כאן. קווי אוטובוס: 1, 10, 42, 125, 140
Facebook | Kelim Choreography
www.kelim.org.il
ניהול אמנותי: ענת דניאלי. ניהול כללי: תמר פלדמן בן חנן. חינוך וקהילה: טל גרבינסקי.
תפעול והפקה: מורן בש.  מנהלת שיווק: הדס אנטמן. ייזום ופיתוח פרויקטים: משה שכטר אבשלום.
ראשת התכנית לכוריאוגרפיה: שרון צוקרמן ויזר.
© COPYRIGHT Kelim | Choreography Center, Bat-Yam 2019.


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
כלים · רחוב יצחק נפחא · בת-ים 6523136 · Israel